33 medale i dwa rekordy świata Polaków na mistrzostwach świata!
Reklama
Miejsce na Twoją reklamę

33 medale i dwa rekordy świata Polaków na mistrzostwach świata!

W Bydgoszczy zakończyła się największa w tym roku międzynarodowa impreza dla lekkoatletów z niepełnosprawnością intelektualną.

33 medale i dwa rekordy świata to dorobek reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata VIRTUS w lekkiej atletyce, które zakończyły się w Bydgoszczy. Zawody z udziałem sportowców z niepełnosprawnością intelektualną rozegrane zostały na Stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w dniach 9-13.06.2021r. Już pierwszego dnia Karolina Kucharczyk ustanowiła nowy rekord świata w trójskoku (12,54 m). Kolejny Polka pobiła w ostatnim dniu zawodów w biegu na dystansie 100 metrów przez płotki (14,37 s). Za osiągnięte wyniki (dwa rekordy świata i pięć złotych medali) lekkoatletka wyróżniona została tytułem najlepszej zawodniczki mistrzostw.

Na zawodach w Bydgoszczy biało-czerwoni zdobyli łącznie 15 złotych medali:

Justyna Franieczek (400 metrów)
Karolina Kucharczyk (trójskok)
Magdalena Dąbrowska (400 metrów)
Anna Bodziony (5000 metrów)
Magdalena Dąbrowska (3-bój lekkoatletyczny)
Barbara Bieganowska-Zając (1500 metrów)
Karolina Kucharczyk (skok w dal)
Karolina Kucharczyk, Sabina Stenka-Szymańska, Agnieszka Komorowska, Justyna Franieczek (sztafeta 4×100 metrów)
Karolina Kucharczyk (100 metrów przez płotki)
Karolina Kucharczyk (200 metrów)
Anna Bodziony (3000 metrów)
Tycjan Kozdra (skok wzwyż)

Mistrzostwa Świata VIRTUS 2021 to największa w tym roku międzynarodowa impreza dla lekkoatletów z niepełnosprawnością intelektualną. W rywalizacji uczestniczyło ponad stu zawodników z dziewięciu krajów, w tym pretendenci do zwycięstw podczas Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio 2020. W imprezie wzięli udział  też sportowcy z zespołem Downa, którzy na zawodach VIRTUS rywalizują w ramach kategorii: II2.

“Zakończyliśmy Mistrzostwa Świata VIRTUS z poczuciem podwójnego sukcesu: sportowego i organizacyjnego” – podsumowuje Dariusz Mosakowski, Prezes Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem – organizatora zawodów. “Gratuluję wyników wszystkim medalistom i uczestnikom, ale najbardziej jestem dumny z osiągnięć biało-czerwonych, dla których mistrzostwa VIRTUS w Bydgoszczy były ostatnim sprawdzianem przed Igrzyskami Paraolimpijskimi”.

Zdobywcy srebrnych medali Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata VIRTUS 2021:

Łukasz Walczak (pchnięcie kulą)
Zofia Dzięcioł (200 metrów)
Antoni Wiercioch (100 metrów)
Tycjan Kozdra (skok w dal)
Antoni Wiercioch (skok w dal)
Piotr Rydzkowski (rzut oszczepem)

Brązowi medaliści:

Zofia Dzięcioł (3-bój lekkoatletyczny)
Antoni Wiercioch (3-bój lekkoatletyczny)
Sabina Stenka-Szymańska (400 metrów)
Zofia Dzięcioł (400 metrów)
Monika Wyrobek (5000 metrów)
Małgorzata Pernal (1500 metrów)
Justyna Franieczek (100 metrów)
Zofia Dzięcioł (100 metrów)
Małgorzata Pernal (800 metrów)
Zofia Dzięcioł (skok w dal)
Justyna Franieczek (200 metrów)
Monika Wyrobek (3000 metrów)

Mistrzostwa Świata VIRTUS 2021 w lekkiej atletyce zostały objęte honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Fot. Paweł Skraba / Sprawni Razem

Organizatorami Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata VIRTUS 2021 w Bydgoszczy były: Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem oraz Federacja Virtus: World Intellectual Impairment Sport. Obie organizacje działają w sferze sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz osób ze spektrum autyzmu i z zespołem Downa. Federacja VIRTUS organizuje zawody w sportach zimowych i letnich, w tym mistrzostwa światowe, regionalne i krajowe, zarządzając wyborem i klasyfikacją zawodników. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Powstała w 1986 roku. Dziś zrzesza ponad 80 krajów i wspiera 300 tysięcy zawodników z całego świata. Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem, należący do Federacji VIRTUS oraz Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, zajmuje się organizacją sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną w Polsce. Zawodnicy związku należą do światowej czołówki, zdobywając medale na imprezach rangi europejskiej i światowej, w tym na Igrzyskach Paraolimpijskich.

Reklama